Special to Iredell Free News

Final results from the Statesville Recreation & Parks Department’s 2019-2020 I-77 Youth Wrestling League: 

Weight: 1
1st: Bentley Peason, Statesville North 6 10-0
2nd: Chandler Smith, Statesville South 5 7-3
3rd: Isla Jacob, Caldwell 6 6-5
4th: Able Martin, Yakin Mat-Rats 5 6-5

Weight: 2
1st: Grady Dunne, Caldwell 6 10-1
2nd: Chad Eldridge, Power Cross 7 9-2
3rd: Jaydian Gooden, Power Cross Salisbury 7 7-5
4th: King Roseboro, Power Cross 7 8-4

Weight: 3
1st: Jace Beverly, Caldwell 6 11-0
2nd: Gunnar Lippard, Yakin Mat-Rats 6 9-2
3rd: Connor Stacey, Caldwell 5 7-5
4th: Ian Mills, Power Cross 5 6-6

Weight: 4
1st: Corbin Annas, Caldwell 6 10-1
2nd: Matilda Jacob, Caldwell 6-5
3rd: Mason Murdock, Statesville South 6 8-4
4th: AJ Starnes, Caldwell 9 9-3

Weight: 5
1st: Louis William Varoli, Rattlers 6 8-3
2nd: Marcus Hayes, Power Cross Salisbury 6 8-2
3rd: Amare Jones, Power Cross Salisbury 7 9-3
4th: Jonathan Meister, Caldwell 6 6-6

Weight: 6
1st: Xander Wuilchis, Yakin Mat-Rats 9 10-1
2nd: Zion Jackson, Power Cross Salisbury 8 6-5
3rd: Alyiss Troublefield, Statesville South 9 7-4
4th: Declan McGuire, Caldwell 7 9-2

Weight: 7
1st: Kolby Weber, Statesville North 8 10-0
2nd: Masiyah Adams, Caldwell 7 9-2
3rd: Wilan Ellis, Power Cross 7 7-5
4th: Ke’Mareo Roseboro, Power Cross Salisbury 8 4-8

Weight: 8
1st: Jareik McLean, Power Cross Salisbury 10 8-3
2nd: Jaylen Melton, Power Cross 10 9-2
3rd: Charlie Fogle, Statesville South 10 7-5
4th: Kentavious Parsons, Power Cross 8 5-7

Weight: 9
1st: Jamir Melton, Power Cross 10 10-0
2nd: Elijah Jenkins, Statesville North 7 7-4
3rd: Noah Martin, Yakin Mat-Rats 9 10-1
4th: Mason Mills, Power Cross 7 4-8

Weight: 10
1st: Wyatt Linquist, Yakin Mat-Rats 8 9-2
2nd: Malachi Johnson, Caldwell 5 9-2
3rd: Damajor Morrow, Power Cross Salisbury 7 9-3
4th: Liam Johnson, Statesville North 8 6-6

Weight: 11
1st: Patirck Garmon, Caldwell 11 12-0
2nd: Tristan Jarvis, Yakin Mat-Rats 10 10-1
3rd: Nyziere Ikard, Power Cross 8 7-5
4th: Gavin Warren, Rattlers 8 4-8

Weight: 12
1st: Brodie Wright, Yakin Mat-Rats 11 8-2
2nd: Tristen Parlier, Caldwell 10 9-2
3rd: Jule Parks, Power Cross 10 7-5
4th: Benjamin Garmon, Caldwell 11 7-5

Weight: 13
1st: Maddox Murdock, Statesville South 9 10-0
2nd: Clayton Chapman, Caldwell 8 7-4
3rd: Corbin Pippen, Caldwell 7 8-4
4th: Jayce Johnson, Statesville South 9 8-4

Weight: 14
1st: Tylin Keaton, Power Cross 11 9-1
2nd: Paxton Lippard, Yakin Mat-Rats 10 9-2
3rd: Carter Abernethy, Yakin Mat-Rats 10 6-5
4th: Cayden Perez, Power Cross 8 5-7

Weight: 15
1st: Tyson Mills, Power Cross 10 9-2
2nd: Chase Pippen, Caldwell 10 9-2
3rd: Connor Huffman, Statesville South 10 9-3
4th: Cade Russell, Yakin Mat-Rats 11 5-7

Weight: 16
1st: Micah Loder, Caldwell 9 9-1
2nd: Jaxon Lash, Statesville South 9 5-4
3rd: Caden French, Rattlers 7 3-6

Weight: 17
1st: Elijah Davidson, Power Cross Salisbury 11 11-0
2nd: Josh Loder, Caldwell 11 9-2
3rd: Deegan Crisp, Caldwell 11 7-5
4th: Alex Welch, Rattlers 10 8-4

Weight: 18
1st: Jerome Newman, Power Cross 10 8-2
2nd: Austin Thorneburg, Rattlers 12 9-1
3rd: Ryann Caudle, Rattlers 12 7-4
4th: Caden Eckles, Power Cross 11 4-7

Weight: 19
1st: Brody Mulholland, Yakin Mat-Rats 9 9-2
2nd: Cohen Fulbright, Power Cross 10 6-5
3rd: Jackson Lowe, Statesville South 9 10-2
4th: Dereon Jackson, Power Cross 9 8-4

Weight: 20
1st: James Meredith, Caldwell 12 10-0
2nd: Bryson Paslay, Statesville South 9 8-2
3rd: Ociel Garcia, Yakin Mat-Rats 11 6-6
4th: Xashawn Goode, Power Cross 11 7-5

Weight: 21
1st: Ashton Woodruff, Caldwell 10 10-0
2nd: Lacere Hopkins, Power Cross Salisbury 10 6-4
3rd: Jayvon Barrett, Power Cross Salisbury 10 6-5
4th: Kemone Phillips, Power Cross 8 6-5

Weight: 22
1st: Luke Anderson, Yakin Mat-Rats 11 7-3
2nd: Jabril Hailey, Power Cross Salisbury 10 5-5
3rd: Joshawn Parsons, Power Cross 11 4-6
4th: Rylan White, Yakin Mat-Rats 10 4-6

Weight: 23
1st: Josiah Meister, Caldwell 12 10-0
2nd: Miguel Marquez, Power Cross 12 6-5
3rd: Silas Brown, Yakin Mat-Rats 11 6-4
4th: Christian Flores, Power Cross 9 5-6

Weight: 24
1st: Cameron Bridges, Caldwell 8 9-1
2nd: Landon Anderson, Rattlers 9 6-3
3rd: Jy’Miir Bonilla, Caldwell 8 5-4

Leave a Reply